“Πλήρωσε τα λάθη και ηττήθηκε (2-0) από τον Άρη Αβάτου”

Εκτός έδρας ήττα για την ομάδα μας με (2-0) από τον Άρη Αβάτου στην Ξάνθη,σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Ο Εθνικός δεν ήταν σε καλή μέρα, δέχτηκε δυο γκολ από αβίαστα λάθη που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί και ενδεχομένως, να είχε διεκδικήσει κάτι καλύτερο στον αγώνα.Το Άβατο μπήκε στον αγώνα και έψαξε το γκολ από το πρώτο λεπτό χωρίς να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μέχρι το 24′ λεπτό όπου ένα αμυντικό λάθος στάθηκε αρκετό για να βρεθούμε πίσω στο σκορ και να λυθεί το άγχος του αντιπάλου και να κυνηγάμε για ένα ακόμη παιχνίδι την ισοφάριση. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε καλύτερα έψαξε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι με την πιο κλασική ευκαιρία στο 57′ λεπτό με  το σουτ του Νικολαΐδη που πέρασε διπλά από την εστία του τερματοφύλακα.Στην μοναδική αξιόλογη επίθεση του Αβάτου στο δεύτερο ημίχρονο η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιντσάρη και ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα θα παλέψει μέχρι το τέλος για την ισοφάριση ήρθε το δεύτερο λάθος στο 78′ λεπτό που σημειώθηκε το δεύτερο γκολ και έτσι τελείωσαν όποιες ελπίδες είχαν απομείνει για ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΕΘΝΙΚΟΣ:  Τσίντσαρης Δ., Τσίντσαρης Ι.(65′ Παρούκας), Τοπάλ(65′ Καραχάλιος), Καρυπίδης(77′ Τσιάτμας), Σαμαράς Κ., Σπανίδης, Νικολαϊδης(82′ Γερμανλής), Ράτσικας, Γεράκης, Τσεμπερίδης, Αβράμης.