“Ο Εθνικός κερδίζει την άνοδο στη Β’ Εθνική την περίοδο 1973-1974”

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1973 – 1974

ΓΕΝΙΚΑ : Την περίοδο 1973-1974 ο ΕΘΝΙΚΟΣ αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας (Α’ Όμιλος ), της Ε.Π.Σ. Ν. Σερρών , όπου και κατακτά το πρωτάθλημα μετά από μπαράζ με την ΕΛΠΙΔΑ Προβατά,Μετά κερδίζει την άνοδο στην Β΄ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΛΛΑΔΟΣ παίζοντας αγώνες μπαράζ με πρωταθλητές πέντε άλλων νομών.

Διοργάνωση :
Η διοργάνωση του 1974 ξεκίνησε στις 28 Απριλίου μετά τη λήξη όλων των τοπικών πρωταθλημάτων με τη συμμετοχή των πρωταθλητριών ομάδων των ενώσεων. Εξαίρεση αποτέλεσαν οι τρεις παλιότερες και ιδρυτικές ενώσεις της ΕΠΟ που έστειλαν: τέσσερις συλλόγους η Ε.Π.Σ. Αθηνών (Π.Α.Ο. Θρίαμβος Αθηνών, Δόξα Βύρωνα, Π.Α.Ο. Αγίου Δημητρίου και Α.Σ. Σούρμενα) και από τρεις η Ε.Π.Σ. Μακεδονίας (Νεάπολη Θεσσαλονίκης, Ακρίτες Συκεών και Θερμαϊκός Θεσσαλονίκης) και η Ε.Π.Σ. Πειραιώς (Α.Π.Σ. Αμφιάλη, Α.Ο. Μοσχάτου και Πειραϊκός Νέου Φαλήρου). Η διοργάνωση ολοκληρώθηκε στις 30 Ιουνίου 1974, με τη διεξαγωγή ενός αγώνα κατάταξης που χρειάστηκε για την ανάδειξη πρωταθλητή στον 7ο όμιλο. Συνολικά πήραν μέρος 48 ομάδες που χωρίστηκαν σε οκτώ ομίλους και οι νικήτριες ανέβηκαν στη Β΄ Εθνική.
Ομάδες που μετείχαν (48)
Όμιλοι (8): των 6 ομάδων.
Πρωταθλητές ομίλων (άνοδος στην Β΄Εθνική):
Εθνικός Σιδηροκάστρου
Φ.Σ. Κοζάνη
Μακεδονικός Σιάτιστας
Δήμητρα Τρικάλων
Α.Π.Σ. Πάτραι
Δόξα Βύρωνα
Α.Ο. Μοσχάτου
Διαγόρας Ρόδου

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ  :   κ. ΧΑΤΖΗΠΑΝΤΑΖΗΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1973-1974  :

ΠΑΙΚΤΕΣ: ΟΡΘΙΟΙ: Παυλίδης Παύλος, Λυκίδης Παύλος, Χοτζούδης Γεώργιος ,Παρασκευόπουλος Αναστάσιος (τερμ.), Σάρδης, Μπόλας Ιωάννης, Αγγελίδης Πέτρος (τερμ.), Παρίσης Αδάμ (αρχηγός),
ΚΑΘΙΣΤΟΙ: Μαρβάκης Σωκράτης, Μιζούρης, Σοφιάδης Δημήτριος, Καρβούνης, Κοτασίδης Ιωάννης, Σιβάς Θωμάς, Ξανθόπουλος, Παπαπαναγιώτου. ΕΚΤΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ: Μαρβάκης Γεώργιος

ΣΚΟΡΕΡ:  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΠΣ Ν ΣΕΡΡΩΝ: Κοτασίδης Ι. 16 τερμ, Λυκίδης Π 6τερμ, Σοφιάδης Δ.6 τερμ,  Μπόλας Ι. 6 τερμ, Σιβάς Θ. 5 τερμ, Μιζούρης 5 τερμ, Παπαπαναγιώτου 4 τερμ, Καρβούνης 4 τερμ,Χοτζούδης Σ. 2 τερμ, Ξανθόπουλος 2 τερμ, Μαρβάκης Γ. 1 τερμ, Μαρβάκης Σ. 1 τερμ, Παυλίδης Π. 1 τερμ,Παρίσης Α. 1 τερμ.

ΣΥΝΟΛΟ ΤΕΡΜΑΤΩΝ :   (64 – 9)

ΣΚΟΡΕΡ ΑΓΩΝΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ: Κοτασίδης Ι. 12 τερμ, Σοφιάδης Δ. 3 τερμ, Παυλίδης Π. 2 τερμ  Λυκίδης Π. 2 τερμ, Καρβούνης 2 τερμ, Μαρβάκης Γ. 2 τερμ, Σιβάς Θ. 1 τερμ, Παρίσης Α. 1 τερμ, Αυτογκόλ 1 τερμ.

ΣΥΝΟΛΟ ΤΕΡΜΑΤΩΝ:   (26 – 5 )

ΑΓΩΝΕΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣ Ν. ΣΕΡΡΩΝ

ΔΟΞΑ Βυρώνειας – ΕΘΝΙΚΟΣ :    (1 – 2)
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΘΡΑΚΙΚΟΣ Μητρουσίου   :    (2 – 0) αα.
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ηράκλειας – ΕΘΝΙΚΟΣ   :  ( 1 – 1),  (Κέρδισε ο ΜΕΓΑΣ στα πέναλτι).

 

ΑΓΩΝΕΣ ΜΠΑΡΑΖ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΗΝ Β’ ΕΘΝΙΚΗ

1. ΕΘΝΙΚΟΣ – Α.Ε. Διδυμοτείχου :   (4 – 0)  ΣΚΟΡΕΡ: Κοτασίδης 4 τερμ

2. ΕΘΝΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ Σιταγρών :   (1 – 1)  ΣΚΟΡΕΡ: Κοτασίδης 1 τερμ.

3. ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ Θεσσαλονίκης – ΕΘΝΙΚΟΣ  :  (1 – 1)  ΣΚΟΡΕΡ: Παρίσης Α. 1 τερμ.

4. ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ Κομοτηνής :  (5 – 1)  ΣΚΟΡΕΡ: Παυλίδης 1 τερμ, Κοτασίδης 2 τερμ, Λυκίδης Π. 1 τερμ , Μαρβάκης Γ. 1 τερμ.

5. ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΡΦΕΑΣ Ελευθερούπολης :  (3 – 0)  ΣΚΟΡΕΡ: Σοφιάδης 1 τερμ, Κοτασίδης 1 τερμ, Σιβάς 1 τερμ.

6. Α.Ε. Διδυμοτείχου – ΕΘΝΙΚΟΣ:   (0 – 3)  ΣΚΟΡΕΡ: Σοφιάδης 1 τερμ, Λυκίδης Π. 1 τερμ, Καρβούνης 1 τερμ.

7. ΔΟΞΑ Σιταγρών – ΕΘΝΙΚΟΣ :  (0 – 4)  ΣΚΟΡΕΡ: Κοτασίδης 3 τερμ, Καρβούνης 1 τερμ.

8. ΕΘΝΙΚΟΣ – ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ Θεσσαλονίκης:   (1 – 0)  ΣΚΟΡΕΡ: Αυτογκόλ.

9. ΠΟΣΕΙΔΩΝ Κομοτηνής – ΕΘΝΙΚΟΣ :  (1 – 1)  ΣΚΟΡΕΡ: Παυλίδης 1 τερμ.

10. ΟΡΦΕΑΣ Ελευθερούπολης – ΕΘΝΙΚΟΣ :  (1 – 3)  ΣΚΟΡΕΡ: Μαρβάκης Γ. 1 τερμ, Κοτασίδης 1 τερμ, Σοφιάδης 1 τερμ.