“Μέσα σε 7 λεπτά καθάρισε το ντέρμπι ο Εθνικός 5-1 το Νεοχώρι”

Με ένα εκρηκτικό 7λέπτο ο Εθνικός καθάρισε το ντέρμπι από το πρώτο ημίχρονο και έκανε διαχείριση του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο.Πετυχαίνοντας 12 νίκες  στα 13 παιχνίδια ο Εθνικός επικράτησε του Νεοχωρίου με το εμφατικό 5-1 και πλέον με 36 βαθμούς βρίσκεται στο +9 από την 2η θέση.

Το ματς ήταν αντάξιο της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων, αλλά η ποιότητα και η εμπειρία του Εθνικού ήταν εμφανής μέσα στο γήπεδο.Η νεανική ομάδα του Νεοχωρίου προσπάθησε,ωστόσο δεν μπόρεσε να αποφύγει την βαριά ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 9’ ο Τσεμπερίδης με διαγώνιο σουτ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 1-0. Στο 21’ ο Σιψής αστόχησε σε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας Τσιντσάρης. Στο 37’ μετά από σέντρα του Αβράμη, ο Τσιντσάρης με κεφαλιά πραγματοποίησε το 2-0.Στο 43’ ο Παρούκας με σουτ έξω από τη περιοχή πέτυχε το 3-0. Στο 45’ ο Αβράμης με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Σε αυτή την φάση αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα ο Θεοδωρίδης διότι απέκρουσε με το χέρι την μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα. Στο 55’ ο Αποστόλου άφησε την ομάδα του με εννέα παίκτες, καθώς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 60’ ο Σένια με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 4-1. Στο 75’ μετά από ομαδική προσπάθεια ο Τσιντσάρης βγήκε τετ τα τετ και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

ΕΘΝΙΚΟΣ(Καρυπίδης): Τσιντσάρης, Πετρίδης, Χάρισμας(70’ Μιχαλέρης), Βεντούζης, Λεωνίδας(20’ λ.τ Αϊβατζίδης), Ρούμπος, Αβράμης(80’ Τσαλταπάνας), Τσιντσάρης Ι, Παρούκας, Τσεμπερίδης, Σπανίδης(75’ Στεφανίδης).