«Ξέσπασε ο Εθνικός 3-0 στον Άρη Αβάτου»

Τη μεγαλύτερη σε σκορ νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Εθνικός  που κέρδισε σήμερα 3-0 τον Άρη Αβάτου για την 23η αγωνιστική της Γ’ εθνικής.Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη για την ομάδα μας που περίμενε περίπου πέντε μήνες να πανηγυρίσει το «τρίποντο» (είχε να κερδίσει από τις 4 Νοεμβρίου 2018).

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 8’λεπτό ο Γιάννης Παπίτσας αφού κέρδισε τη μπάλα με προσωπική ενέργεια και σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 33′λεπτό μετά από προσπάθεια του Γέρμανλη, ο Παπίτσας με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του και διαμόρφωσε το (2-0).Το παιχνίδι… τελείωσε στο 40′ λεπτό  όταν μετά από συνδυασμό Αβράμη και Δημήτρη Παρούκα, ο τελευταίος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα τέρματα και δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα παρά μόνο σε  ένα σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.Στο 90′ λεπτό οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν απευθείας  κόκκινη κάρτα  για σκληρό φάουλ στο χώρο του κέντρου στον νεαρό από τις ακαδημίες Μιχαλέρη.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Τσιντσάρης Δημ., Βεντούζης (65′ Καραχάλιος), Πετρίδης, Λιάτσης, Αγγελίδης, Αβράμης, Παρούκας (70′ Σαμαράς Ν.), Τσεμπερίδης, Παπίτσας (80′ Ράτσικας), Τσιντσάρης Γ., Γέρμανλης ((85’Μιχαλέρης).

Συντάκτης:Βασίλης Αναστασιάδης