“Εκτός έδρας ήττα ( 2-0 ) στην Ασπίδα Ξάνθης”

Εκτός έδρας ήττα για την Ομάδα μας στην Ασπίδα Ξάνθης με ( 2-0 ) με τους γηπεδούχους να παίζουν παθιασμένα για τη νίκη, που χρειαζόταν επιτακτικά για να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο αφού βρίσκονται χαμηλά στην βαθμολογία.

Ο Εθνικός είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Πετρίδη στο ξεκίνημα να ανοίξει το σκόρ αλλά δεν τα κατάφερε,στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή χωρίς να δημιουργήσουν κάποια σπουδαία ευκαιρία,όμως στο  20′ λεπτό σε μια αδράνεια της αμυντικής λειτουργίας ο Κυριαζίδης με ωραίο σουτ έβαλε την Ασπίδα μπροστά στο σκορ,στο 37′ ο Τοπάλ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το 1-0 παρέμεινε ως σκορ ημιχρόνου.

Στο Β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα παιχνίδι τακτικής με πολλές καθυστερήσεις κατάφεραν να αποσυντονίσουν την ομάδα μας που έμοιαζε αδύνατη να αντιδράσει ωστόσο σε μια σέντρα από φάουλ βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά πάνω στη γραμμή ο αμυντικός έδιωξε την μπάλα.Από αυτό το σημείο και μετά ήρθε η απογοήτευση και μοιραία ακολούθησε το δεύτερο γκολ για να τελειώσει το παιχνίδι χωρίς να δημιουργήσουμε κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Δ. Τσιντάρης, Ι. Τσιντσάρης, Ράτσικας (82′ Αμπαδίνης), Σαμαράς Κ., Τσιατμάς, Αβράμης, Τοπάλ (59′ Μαυρουδής), Πετρίδης(42′ Γεράκης), Παπίτσας (69′ Παρούκας), Τσεμπερίδης, Αγγελίδης