«Άντεξε ένα ημίχρονο ο Εθνικός στην Ξάνθη απέναντι στον Ορφέα»

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Εθνικός  στην Ξάνθη απέναντι στον Ορφέα.Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί σημειώνοντας έξι  γκολ.Στο 14′ στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, ο Γκαϊδατζάκης απέκρουσε το φάουλ του Γιάννη Καραγκιόζη. Στο 20′ στην καλύτερη στιγμή του Εθνικού στο ματς ο Ευσταθιάδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρούφο, με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 29′ ο Ορφέας έφτασε κοντά στο γκολ, όμως η κεφαλιά του Σαμαρά Κ. στην προσπάθειά του να απομακρύνει σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.Στο 48′ μετά το γύρισμα του Βασίλη Καραγκιόζη, ο Μπουνταγκίδης με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πασχαλάκης με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0, ενώ στο 65′ ο ίδιος παίκτης έκανε με πλασέ το 3-0 και στο 75′ με ψηλοκρεμαστό πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 82′ ήταν η σειρά του Ξαντινίδη να χρηστεί σκόρερ, με νέο σουτ, ενώ στο 87′ ο Πασχαλάκης  διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

ΕΘΝΙΚΟΣ : Γκαϊδατζάκης, Βεντούζης, Σαμαράς Ν., Σαμαράς Κ. (46′ Μιχαλέρης), Αγγελίδης, Ευσταθιάδης (85′ Βελίκης), Πετρίδης, Τσεμπερίδης, Γέρμανλης, Παπίτσας, Παρούκας