«Ανταγωνιστικός ο Εθνικός με νέα πρόσωπα ηττήθηκε 1-2»

Εντός έδρας ήττα για την ομάδα μας με 1-2 από τον Ορφέα Ξάνθης  στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Γ’ Εθνικής,που διεξήχθη εμβόλιμα σήμερα Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2019. Με νέα πρόσωπα στην αρχική ενδεκάδα ο Εθνικός  και  σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 στο 16′λεπτό σε μια αδράνεια της άμυνας,στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο χώρο του κέντρου χωρίς κάποια αξιόλογη φάση αλλά στο 43′λεπτό σε μια επίθεση των φιλοξενούμενων δεχθήκαμε ένα φθηνό γκολ από μια κόντρα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και  το ημίχρονο έληξε 0-2.  Πολύ καλός ο νεαρός 16χρονος  από τις Ακαδημίες Βεντούζης για ένα ακόμη παιχνίδι.         Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού παίζοντας πιο επιθετικά και δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες  αφήνοντας την άμυνα εκτεθειμένη στις αντεπιθέσεις των φιλοξενουμένων που έχασαν  ευκαιρία για να τελειώσουν το παιχνίδι. Στο 79′ λεπτό ο Γεράκης βρέθηκε τετ-α-τετ το πλασέ του κατέληξε στο δοκάρι και ο επερχόμενος Παρούκας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-2 δίνοντας  ώθηση στην ομάδα να κυνηγήσει την ισοφάριση μέχρι το τελευταίο λεπτό και τους  αντιπάλους να προσπαθούν να κρατήσουν στην άμυνα το προβάδισμα. Δυστυχώς όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το παιχνίδι τελείωσε χωρίς να πάρουμε το βαθμό της ισοπαλίας.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Δ.Τσιντσάρης, Πετρίδης, Τσιατμάς, Κ.Σαμαράς, Γέρμανλης,Ν.Σαμαράς,Βεντούζης,Ι.Τσιντσάρης,  Παρούκας, Τσεμπερίδης ,Αβράμης

Αλλαγές: Γεράκης,Μαυρουδής,Ευσταθιάδης,Μιχαλέρης